0555 168 2 168

murat@starspordans.com

Fit Bir Vücuda Sahip Olmak İçin Nereden Başlamalıyım?

Erkek, kadın, genç, yaşlı herkesin hayali, fit bir vücuda sahip olmaktır. Bunun için her türlü diyet programı izlenmeye çalışılır, her pazartesi diyete başlayıp Salı günü bırakılır. Spor salonlarına üye olunur, ancak birkaç gün ya da 1-2 haftadan sonra pes esilir. Oysaki herkes fit, sıkı, zinde bir vücudun hayalini kuruyor. İşte bunun için ilk önce sağlıklı yaşam ve beslenme konusunda bilgi, bilinç sahibi olmak, profesyonel birinden destek almak, bu konuda bilgi sahibi olanlara başvurmak gerekiyor. Bu bağlamda sizi aydınlatmak, bir tık daha profesyonel ve işe yarar bilgiler vermek adına bu içeriği hazırladık.

Öncelikle şunu belirteyim ki; fit bir vücut demek sadece zayıf olmak, kilo vermek değildir. Bu bakımdan “rejim yapmalıyım, şok bir diyet uygulayım 10 kilo vermeliyim, bu sayede fit görünürüm” şeklinde bir anlayışa sahip olmak yanlıştır. Zira fit olmak; zayıf olmak değil, ideal kilonuzda olmak, aynı zamanda güçlü, sıkı bir vücuda sahip olmak demektir. İşte bu da her hangi bir sağlık sorunu olmayan herkes için mümkün, ancak tutarlı, kararlı, disiplinli olmak gerekiyor.

Mutlaka bir egzersiz programını takip edin!
Yaşamdaki her alanda başarı elde edebilmenin temeli programlı olmak ise, elbette ki fit bit vücuda sahip olmanın da temeli programlı olabilmektir. Bu bağlamda “nereden başlamalıyım?” sorusunun yanıtı tabi ki, bilinçli ve bilgili birinin hazırlamış olduğu “bir beslenme ve egzersiz programına sahip olmaktan başlayın” şeklinde olacaktır. Yeterli, dengeli, sağlıklı beslenmek ve doğru bir program eşliğinde düzenli olarak egzersiz yapmak sizi istediğiniz görünüme kavuşturacaktır.

Sağlıklı beslenmeye odaklanın!
Kilo vermek ve daha fit bir görünüme sahip olmak isteyenlerin ilk icraatı “daha az yemeye odaklanmaktır”. Ancak sağlıklı beslenmede ne kadar yediğinizden çok ne yediğiniz önem taşıyor. Günde 5 dilim beyaz undan yapılmış ekmek yiyen kişi bunu 2 dilime düşürdüğünde elbette ki, kilo verebilecektir. Ancak yediği 2 dilim beyaz ekmek hala sağlıksız ve hala gereksiz bir kalori içeriyordur. Bu bakımdan ekmeği günde iki dilime indirmek mantıklı, ancak bunu 2 dilim tam buğday ekmeği ya da kepekli ekmek yapmak çok daha doğru olacaktır. Aynı bağlamda bir kepçe beyaz pirinçten pilav yiyen kişi, zayıflamak için bu miktarı yarım kepçeye indiriyor. Oysaki sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için küçük porsiyonlarda esmer pirinç ya da bulgur tüketmek daha doğru olacaktır. Aynı bağlamda karbonhidratlardan mümkün olduğunca uzak kalıp, kaliteli protein ve sağlıklı yağlar yönünden zengin beslenmek sizi hedefinize ulaştırmak adına basit ve genel yaklaşımlar olacaktır.

Stresten uzak durun!
Amacınız, başarmak istediğiniz şey her ne olursa olsun öncelikle buna zihinsel olarak yaklaşmak, yakınlaşmak, odaklanmak durumundasınız. Her hangi bir şeye konsantre olabilmeniz için de öncelikle beyninizi, düşünce eğiliminizi olumluya yöneltmeniz gerekiyor. Stresli, kaotik, kaygılı bir zihinle her hangi bir konuda adaptasyon ya da başarı elde etmek mümkün değil. Bu bakımdan eğer hedefiniz fit olmak ise, önce zihninizi buna konsantre hale getirin, sizi geren, üzen, strese sokan ortam ve kişilerden uzak durun. Zira stresruhunuzu ve bedeninizi daha düşük bir enerji seviyesine getirir, stresten kaynaklı olarak kortizol hormonunuzun salgılanma seviyesi artar ve dolayısıyla daha fazla acıkır, daha hızlı kilo alırsınız. Bu bağlamda sizi rahatlatacak kişilerle birlikte olmaya, kendinizi mutlu hissettiğiniz ortamlarda zaman geçirmeye, zihninizi rahatlatacak müzikler dinlemeye özen gösterin.

Kendinize, sportmen ve fit arkadaşlar edinin, onlarla zaman geçirin!
Aslında farkında olmasa da hemen herkes en yakınındakilerin yaşamını, davranışlarını tehdit etme eğilimindedir. Bu bakımdan sizi sağlıklı beslenmeye, düzenli olarak egzersiz yapmaya yöneltecek kişilerle birlikte olmaya çalışın. Eğer sizden daha fit vücuda sahip biriyle egzersiz yaparsanız motivasyonunuz da, devam etme direnciniz de daha fazla olacaktır. Hatta bilimsel bir araştırma sonucuna göre kendisinden daha ince biriyle spor yapanlar, tek başına spor yapanlara göre % 200 oranla daha fit ve daha başarılı olmaktalar.

Egzersiz sonrasında şeker ya da karbonhidrat değil, protein tüketin!
Egzersizi layıkıyla uyguladığını düşünen kişiler genellikle egzersiz sonrasında kendilerini bir dilim pasta, bir tane çikolata gibi şekerli, kalorili yiyecekle ödüllendirirler. Ancak bu yaklaşım, o gün kan ter içinde kalarak yaptıkları egzersizi çöpe atmak anlamına gelebilir. Bunun yerine yoğun ve yorucu bir egzersizin ardından 1 tane haşlanmış yumurta ve yanında bol yeşillikli bir salata yemek ya da 2 yumurtalı, ıspanaklı bir omlet yemek çok daha doyurucu, besleyici, sağlıklı ve faydalı olacaktır. Egzersiz bittikten sonra da yağ yakmaya devam edebilmek için kaliteli protein almak gerekiyor.

Egzersizinizi akşam saatlerinde yapın!
Sabahları erken kalkıp yarım saat, bir saat egzersiz yapmak size zor gelmiyor olabilir. Ancak sonrasında saatler boyunca çalışmanız gereken koskoca bir gün duruyor. Bu sebeple birkaç gün sabahları egzersiz yaptıktan sonra gün içinde enerjisiz kaldığını, verimli çalışamadığını gören kişiler genellikle egzersizi bırakmakta, sürdürmekte zorlanmaktalar. Bu bakımdan işten çıktıktan sonra ortalama 1 saat dinlendikten sonra 6-7 gibi egzersiz yapmak sabah saatlerine göre daha sürdürülebilir bir egzersiz modelidir. Zira akşam saatlerinde yapılan dayanıklılık egzersizleri kas hacmini artırmak konusunda daha başarılıdır. Bu bağlamda rahatlamak ve daha zinde olabilmek adına sabah saatlerinde yoga egzersizleri, akşam saatlerinde ise dayanıklılık egzersizleri yapmak doğru olacaktır.

Tam tahıllı besinlerden vazgeçmeyin!
Sağlıklı yağ, protein kaynakları vücudumuz için esansiyeldir, ancak karbonhidratlar esansiyel değildir. Bununla birlikte sağlıklı lifler de sindirim, sinir, bağışıklık sistemlerimizin, aslında tüm metabolizmamızın sağlıklı çalışması için elzemdir. Bu bağlamda protein ve lif kaynakları olan tam tahılları, beslenmemizin vazgeçilmez parçaları yapmak durumundayız. Düşük karbonhidrat, yüksek protein, lif ve yağ ile daha hızlı yaş yakmak, dayanıklılığı artırmak ve dolayısıyla daha fit bir vücuda sahip olmak mümkün.

Egzersizleri yaparken vücudunuzu dik tutmaya özen gösterin!
Egzersizler esnasında çok yoruluyorsanız, kısa sürede direncinizi kaybediyorsanız, egzersizi yapamadığınızdan değil, muhtemelen duruş bozukluğunuzdan kaynaklanıyordur. Vücudunuzu eğik, yamuk tutmak ve bedeninizin doğal duruşunu bozmak egzersizleri layıkıyla yapmanıza engel olabilir. Zira dik duruş sizin daha fazla oksijen almanızı sağlayacak, kaslarınızı, eklemlerinizin daha rahat hareket edebilmesine yardımcı olacaktır.

Gelişiminizi gözlemleyin!
Sizi en çok motive edecek olan şey, ne kadar kilo verdiğiniz ya da kaslarınızı ne kadar geliştirdiğinizi görmek olacaktır. Yaşamınızdaki her alan gibi bu alanda da ilerleme kaydetmek, başarabildiğinizi görmek daha çok motive edecek, isteğinizi azminizi artıracaktır. Ancak bunun için her gün tartıya çıkmaktan bahsetmiyorum. Örneğin düzenli olarak egzersiz yaptığınız, sağlıklı ve dengeli beslendiğiniz bir haftanın sonunda tartılmak ve olumlu sonucu görmek sizi mutlu edecektir. Aynı bağlamda egzersizlerinizi ayna karşısında yaparak kaslarınızı izleyebilirsiniz. Zira bilimsel araştırmalar; hayranlıkla kaslarına bakarak egzersiz yapan kişilerin kas aktivitelerinin % 20’den daha fazla olduğunu gösteriyor. Kaslarınızın gelişimini izleyin, kas hacminizin artışını görün ve ertesi gün daha çok çalışın.